Biografia

Marcin Kozioł naukę gry na gitarze zaczął w wieku 7 lat. W 2019 r. uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jako stypendysta programu Erasmus studiował również w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Roberta Brightmore’a.

Muzyk prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista, organizując autorskie projekty. Występował w Polsce, Szwecji, Niemczech, Rosji, Chorwacji, Serbii, Bułgarii, Słowenii, na Węgrzech, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.

Marcin Kozioł jest również wykonawcą i popularyzatorem muzyki współczesnej. W wyniku współpracy z kompozytorami takimi jak: Piotr Moss, Jacek Rabiński, Črt Sojar Voglar, Piotr Jędrzejczyk powstają na jego zamówienie utwory solowe, kameralne, a także z towarzyszeniem orkiestry. Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową autorstwa Jacka Rabińskiego został nagrany wraz z Orkiestrą Polskiego Radia “Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w 2018 r.

Marcin Kozioł jest laureatem Grand Prix oraz pierwszych nagród solowych i kameralnych na konkursach międzynarodowych w Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii, Czechach i Słowenii. Oprócz nagród konkursowych Marcin Kozioł jest laureatem prestiżowych nagród kulturalnych i stypendiów takich jak:

  • - Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • - Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • - Nominacja Rektora AM w Gdańsku w konkursie o Nagrodę "Czerwonej Róży" dla Najlepszego Studenta w roku akademickim 2012/2013
  • - Stypendium Instytutu Adama Mickiewicza “Kultura polska na świecie”

Jednym z projektów, w którym brał udział Marcin Kozioł był zespół 69 Duo współtworzony z akordeonistą Szymonem Jabłońskim. W 2014 r. duet został podwójnym laureatem prestiżowego Konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, wyłonionym zarówno przez kapitułę Konkursu, jak i w plebiscycie Gazety Wyborczej. W 2015 r. duet otrzymał również zaproszenie do odbycia trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych zwieńczonej koncertem w Carnegie Hall w Nowym Jorku, jako laureat Światowego Konkursu Muzycznego IBLA Grand Prize. W 2016 roku duet został zaproszony do skomponowania oraz wykonania muzyki do spektaklu Ucieczka/Flucht we współpracy z niemieckim teatrem Das Letzte Kleinod podczas trasy obejmującej 53 spektakle m. in. w Gdyni, Poznaniu, Pile, Frankfurcie, Berlinie, Hanowerze, Lüneburgu i Bremerhaven.

Artysta ma na swoim koncie kilka nagrań płytowych z czego najnowsze to płyta Balkan Chamber Music “For World Peace”. Krążek zawiera kilka światowych premier fonograficznych utworów współczesnych kompozytorów bałkańskich, w tym utwór skomponowany przez Črta Sojara Voglara specjalnie z okazji powstania płyty.